امروز: شنبه 29 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

تحقیق در مورد مصالح شناسی 11 ص

تحقیق در مورد مصالح شناسی 11 صدسته: معماری
بازدید: 93 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 8 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 16

مصالح شناسی

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

تحقیق در مورد مصالح شناسی

سیمان

سیمان یا سمنت واژه‌ای است كه از لغت سمنتوم رومی گرفته شده و قدمت آن به پیش از میلاد می‌رسد. مصرف آن در ساختمان پانتئون شهر روم واقع در ایتالیا كه مربوط به سنه 27 قبل از میلاد است دیده شده. در ساختمان گنبد این بنا كه 43 متر قطر دارد مخلوطی از خرده سنگ و آهك پخته بكار رفته است. ولی كشف سیمان به شكل امروز مربوط است به یك نفر بنای انگلیسی به نام ژوزف اسپدین كه از پختن آهك و خاك رس در حرارت بالا و آسیاب كردن آن موفق شد ابتدایی‌ترین نوع سیمان را كشف نموده و آن را در تاریخ 21 اكتبر 1824 بنام خود در انگلستان ثبت نماید و نام محصول بدست آمده را سیمان پرتلند گذاشت علت این نامگذاری طوری كه گفته شد سیمان از سمنتوم رومی گرفته شده و پرتلند نام جزیره‌ای است در انگلستان كه رنگ سیمان پس از سخت شدن به رنگ سنگهای ساحلی این جزیره در می‌آید به همین دلیل نام پرتلند را به دنبال سیمان برای آن انتخاب نمودند البته قبل از ژوزف اسپدین اشخاص دیگری در فرانسه و انگلستان از پختن خاك رس و سنگ آهك مصالح مشابهی بدست آوردند ولی هیچكدام كار خود را دنبال نكرده و محصول خود را به ثبت نرسانیدند. باید توجه نمود كه در بعضی از كتابهای ایرانی كه در دسترس نگارنده بود اشخاص دیگری را به عنوان اولین نفر كه سیمان را به ثبت رسانید معرفی می‌نمایند ولی در فرهنگ دهخدا و دایره‌المعارف فارسی تألیف غلام حسین مصاحب، ژوزف اسپدین را به عنوان اولین نفر ذكر می‌كنند ولی آنچه مسلم است كه سیمان در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان به ثبت رسیده و آن را ابتدا برای ساختن فانوس دریائی مورد مصرف قرار دادند.

تاریخچة رواج سیمان در ایران

بدیهی است منظور از تاریخچة سیمان در ایران یك تحقیق تاریخی نیست كه بدانیم مثلاَ اولین پاكت سیمان در چه تاریخی و یا بوسیلة چه شخصی به ایران وارد شده است بلكه منظور این است كه نگاه مختصری داشته باشیم به تاریخ سیمان ایران.

اولین كارخانه سیمان با تولید روزانه 100 تن در نزدیكی شهرری در تهران احداث و در سال 1312 آغاز به كار كرد و تا سال 1334 به تدریج با افزودن واحدهای دیگر به این مجموعه ظرفیت این كارخانه به 600 تن در روز رسید ولی به علت شروع عملیات ساختمانی و راه‌سازی در ایران این مقدار سیمان جواب‌گوی نیازهای كشور نبود و به تدریج در نقاط دیگر مملكت كارخانه‌های بزرگ سیمان دایر گردید از جمله سیمان تهران- سیمان شمال- سیمان مشهد- سیمان فارس- سیمان ارومیه- سیمان آبیك كه تعداد آنها به حدود بیش از 20 كارخانه می‌رسد و تولید آن فعلاَ در حدود بیست میلیون تن در سال می‌باشد كه هنوز جوابگوی مصرف داخلی نبوده و مجبور به واردات سیمان می‌باشیم.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : مصالح شناسی 11 ص , دانلود مصالح شناسی 11 ص , دانلود تحقیق مصالح شناسی 11 ص , دانلود تحقیق در مورد مصالح شناسی 11 ص , مصالح شناسی , دانلود مصالح شناسی , دانلود تحقیق مصالح شناسی , دانلود تحقیق در مورد مصالح شناسی , تحقیق مصالح شناسی , تحقیق در مورد مصالح شناسی , بررسی مصالح شناسی , تحقیق و بررسی مصالح شناسی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر